W Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Wieliczce powstała wirtualna strzelnica, którą dziś uroczyście otwarto. Łączny koszt projektu wyniósł 120 170, 00 zł z czego 96 136,00 zł Powiat Wielicki otrzymał ze środków Ministra Obrony Narodowej. Celem programu jest przede wszystkim stworzenie warunków do rozwoju i podniesienia atrakcyjności sportu strzeleckiego w Polsce oraz nauka posługiwania się bronią. W strzelnicy będą także realizowane zajęcia z przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa” w klasie I szkół średnich. Będą mogli z niej korzystać także uczniowie pozostałych szkół prowadzonych przez powiat oraz podmioty prowadzące działalność w zakresie obronności sportu strzeleckiego.
W otwarciu strzelnicy wzięli udział starosta Adam Kociołek, wicestarosta Henryk Gawor, członkowie Zarządu Powiatu Wielickiego Aleksandra Ślusarek oraz Tomasz Broniowski, sekretarz Rafał Ślęczka, radny Rady Miejskiej w Wieliczce Michał Roehlich, Zastępca Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Wielickiego Monika Szypuła, Aneta Stanisz, Maciej Filiciak, Bożena Prochwicz, dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Grzegorz Siemieniec, kierownik Wydziału Edukacji, Sportu, Promocji i Zdrowia Mariusz Maziarz, kierownik Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Utrzymania Obiektów Aneta Kaczor wraz z Pawłem Łuczyńskim, przedstawiciele samorządu uczniowskiego.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach konkursu Ministra Obrony Narodowej pn. „Strzelnica w powiecie 2023”.
----------------------------------
Strzelnica wirtualna została wyposażona w 4 sztuki replik broni długiej i 4 sztuki replik broni krótkiej. Jednocześnie strzelać mogą 4 osoby. Cały system działa w oparciu o wirtualną rzeczywistość i wykorzystuje laserowe symulatory (repliki) broni wyposażone w urządzenia laserowe klasy I emitujące niewidzialną wiązkę światła. Głównym przeznaczeniem strzelnicy jest nauka i doskonalenie umiejętności w zakresie: bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym manualnej jej obsługi; celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów o „małych” powiększeniach; ćwiczeń w obserwacji – wykryciu, rozpoznaniu i identyfikacji celów; prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach w tym do celów ruchomych, ukazujących się przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności; wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania. Umożliwia także strzelanie w warunkach nocnych.