Czwartek 21 lutego, 2019 Imieniny: Eleonora, Robert, Feliks, Fortunat, Lenka
Unia Europejska
Wersja kontrastowa Wielkość czcionki

Aktualności

12-02-2018

Kwalifikacja wojskowa

W poniedziałek, 12 lutego 2018 roku rozpoczyna się w powiecie wielickim kwalifikacja wojskowa. Około siedmiuset osób ma w tym roku obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską.

Kwalifikacja dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Oprócz nich, stawić się muszą mężczyźni urodzeni w latach 1994-1998, którzy nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej, a także ci, którzy zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby i właśnie upływa termin tej niezdolności.

Wezwane zostały również kobiety urodzone w latach 1994-1999, absolwentki lub studentki kierunków medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych. Stawić się przed komisją powinny również osoby, które zgłosiły się na ochotnika do pełnienia służby wojskowej, ale nie mają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej (kategorii).

Wezwania do stawienia się przed komisją przesyłane są imiennie.
W każdej gminie znajdują się również obwieszczenia o obowiązku poddania się kwalifikacji. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku stawienia się przed komisją.

Osoby, które staną przed komisją lekarską, po określeniu kategorii zdolności do pełnienia czynnej służby, nie będą wcielane do wojska, lecz przenoszone do rezerwy. Mogą też skorzystać z propozycji wstąpienia do armii zawodowej.

Stawienie się przed komisją jest obowiązkowe. Osoby, które tego nie zrobią, mogą zostać przymusowo doprowadzone przez policję.

Powiatowa Komisja Lekarska dla Powiatu Wielickiego, tak jak w poprzednich latach, będzie przyjmować w Wieliczce, ul. Tadeusza Kościuszki 15 (Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne w Wieliczce).

Kwalifikacja wojskowa w powiecie wielickim zakończy się 16 marca.

Więcej informacji na stronie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Krakowie http://krakow.wku.wp.mil.pl/pl/11122.html

 

(BP)

Ilość zdjęć w galerii: 1
Podziel się:
MENU