Czwartek 20 czerwca, 2024 Imieniny: Diana, Bogna, Bogumiła, Florentyna, Rafael, Rafał
Unia Europejska

STREFA ŚRODOWISKA

21-04-2023

II Małopolski dzień dla klimatu - Dlaczego pszczoły i owady zapylające są ważne?

Pszczoły miodne i dzikie owady zapylające odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie. W samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną, ale załamałaby się także produkcja żywności. Ręczne zapylenie jest niezwykle drogie, powolne oraz wymaga ogromnych nakładów pracy.

Globalna wartość ekonomiczna zapylania przez pszczoły została ustalona na 265 milionów euro rocznie. Tak więc z punktu widzenia samej ekonomii, opłaca nam się chronić pszczoły i owady zapylające.

Niestety, obecnie stosowany model rolny oparty na agresywnym wykorzystaniu substancji chemicznych zagraża zarówno ekologii, jak i produkcji żywności, przez co stwarza niebezpieczeństwo dla łańcucha dostaw żywności.

Artykuł powstał w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

 

Ilość zdjęć w galerii: 1
Podziel się:
MENU