Sobota 15 czerwca, 2024 Imieniny: Wit, Jolanta, Witold, Lotar
Unia Europejska

STREFA ŚRODOWISKA

15-03-2023

Kampania "Oszczędzaj ciepło" - Weź prysznic zamiast kąpieli!

Kąpiel w wannie wiąże się z koniecznością zużycia dużej ilości wody, nawet do 200 litrów. Warto zwrócić uwagę, że racjonalne korzystanie z prysznica pozwala znacznie zmniejszyć zużycie wody. Szacuje się, że podczas pięciominutowej kąpieli pod natryskiem zużywa się jej 30 – 40 litrów, a że do mycia potrzebujemy jej w odpowiedniej temperaturze – w grę wchodzi również zużycie energii do jej ogrzania i transportu.

Prysznic w porównaniu do wanny ma też wiele zalet np. łatwiej zadbać o jego czystość. Wanna wymaga częstego mycia, co dodatkowo zwiększa zużycie wody. Ponadto eksperci wskazują, że zbyt długie przesiadywanie w wodzie wysusza skórę, nawet jeśli używa się olejków nawilżających. Podkreśla się, że prysznic jest korzystniejszy ze względów higienicznychw wannie brud trafia do wody i z powrotem osadza się na ciele.

Dlatego jeśli chcesz zrobić coś dla klimatu i środowiska, zrezygnuj z kąpieli w wannie na rzecz prysznica i nie przesiaduj pod nim godzinami.

Możesz również zainstalować wodo oszczędną głowicę prysznicową i zastanów się zanim kupisz natrysk wysokociśnieniowy.

Artykuł powstał w ramach projektu LIFE EKOMALOPOLSKA „Wdrażanie  Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA / LIFE19 IPC/PL/000005) dofinansowanego ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz NFOŚiGW.

Ilość zdjęć w galerii: 2
Podziel się:
MENU