Środa 19 stycznia, 2022 Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz, Erwin
Unia Europejska

Aktualności

20-12-2021

Betlejemskie Światło Pokoju 2021 w Powiecie Wielickim

Przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego Tomasz Tomala, wicestarosta Henryka Henryk Gawor i sekretarz powiatu Rafał Ślęczka przyjęli z rąk druhów hufca ZHP Wieliczka: komendantki hm. Anny Hałatek, drużynowej druhny Elizy Bilskiej oraz przybocznego druha Jakuba Janusa Betlejemskie Światło Pokoju.

Bardzo dziękuję harcerzom za kultywowanie tej pięknej tradycji. Betlejemskie Światełko to symbol Bożego Narodzenia czyli  pokoju, nadziei i dobrej nowiny, które są niezwykle potrzebne w tym czasie

- podkreślił wicestarosta Henryk Gawor.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku, odpala się jedną świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w sztafecie przez kraje i kontynenty, obiega świat.

Od 1991 roku Betlejemskie Światło Pokoju organizuje Związek Harcerstwa Polskiego. Zgodnie z tradycją ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Takim darem skauci z całej Europy pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Ilość zdjęć w galerii: 3
Podziel się:
MENU