Wtorek 29 września, 2020 Imieniny: Michał, Michalina, Franciszek, Rafał, Gabriel
Unia Europejska

Aktualności

13-08-2020

Andrzej Wajda i Szarów

Andrzej Wajda od zawsze był związany z Szarowem. Stąd  pochodzi jego rodzina, jego dziadek Kazimierz Wajda, był wójtem Szarowa, a po śmierci został pochowany na cmentarzu w Brzeziu.

W 2000 roku Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Szarowa zaprosiło reżysera na uroczystość odsłonięcia pomnika Milenijnego. Niestety, obowiązki zatrzymały reżysera na planie filmu Zemsta, ale obiecał, że do Szarowa przyjedzie. Obietnicy dotrzymał, przyjął zaproszenie ówczesnego  starosty wielickiego Adama Kociołka i w 2003 roku przyjechał spotkać się z młodzieżą szkoły w  Szarowie i członkami stowarzyszenia. To historyczne już wydarzenie zostało uwiecznione na filmie i nagrane na kasetę VHS.

Właśnie te i inne pamiątki po reżyserze znalazły się w centrum zainteresowania biografa Andrzeja Wajdy, pisarza Bartosza Michalaka, który poszukując informacji do swojej kolejnej książki trafił do wielickiego starostwa. Jak się okazało, oprócz wspomnianego wcześniej nagrania, starosta Adam Kociołek posiada szereg innych pamiątek, w tym listowną korespondencję jaką wymieniał z reżyserem, które zgodził się udostępnić.

Najnowsza wersja biografii Andrzeja Wajdy, nad którą obecnie pracuje pisarz, wzbogaci się o nowe, ciekawe fakty z życia reżysera związane z jego rodzinną miejscowością, a równocześnie z naszym powiatem.

Ilość zdjęć w galerii: 2
Podziel się:
MENU