Czwartek 21 lutego, 2019 Imieniny: Eleonora, Robert, Feliks, Fortunat, Lenka
Unia Europejska
Wersja kontrastowa Wielkość czcionki

Aktualności

09-07-2018

Pałac i mediateka

Wieliczka wzbogaci się w tym roku o nowe obiekty użyteczności publicznej. Pierwszym z nich jest przebudowywany Pałac Przychockich, drugim wielicka Mediateka. Oba zostaną oddane do użytku w sierpniu br.

Pałac Przychockich to inwestycja powiatu wielickiego, do którego zostanie przeniesione Starostwo Powiatowe w Wieliczce. Dotychczasowa jego siedziba, czyli popularna „Sztygarówka”, która została użyczona przez miasto i gminę Wieliczka, powróci do prawowitego właściciela.

Z kolei Mediateka ma pełnić głównie funkcję Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wieliczce. Stąd powiat wielicki współfinansuje tę inwestycję. Z tego też powodu członkowie Zarządu Powiatu Wielickiego zapoznali się z postępem prac oraz planowaną w niej działalnością.

- Mediateka będzie łączyć w sobie kilka funkcji. Przede wszystkim biblioteka, a oprócz niej nowoczesna czytelnia, sale kinowa i konferencyjna oraz izba regionalna – wylicza burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, który oprowadził członków zarządu po budowie.

- Pomysłów na zagospodarowanie pałacu Przychockich po opuszczeniu go przez Zespół Szkół Zawodowych było kilka. Ostatecznie zapała decyzja przeniesienia do niego głównej siedziby Starostwa Powiatowego w Wieliczce. Zależało nam na remoncie obiektu i jego adaptacji do potrzeb siedziby powiatu, ale jednocześnie ogromny nacisk położyliśmy na odrestaurowanie pałacu i przywrócenie jego dawnej świetności. Piękno tego obiektu widać dopiero teraz, po jego przebudowie. Został on odtworzony zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi. Imponuje swoim majestatem, do tego jest położony w reprezentacyjnym miejscu. Chcieliśmy, żeby stał się naszą wizytówką oraz samej Wieliczki, która jest stolicą powiatu wielickiego – podkreślił z kolei Jacek Juszkiewicz, starosta wielicki.

 

(BP)

Ilość zdjęć w galerii: 15
Podziel się:
Zobacz więcej
MENU